Da Vinci Metodu (Zihin Sarayı)

Da vinci Metodu

Zihin Sarayı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Da vinci Metodu
Da vinci Metodu

Zihin sarayı antik yunandan beri kullanılan, çağrışım ve görselleştirme tekniğine dayanan bir hafıza metodudur. Zihin sarayı binlerce yıllık araştırma ve çalışmaların sonunda ortaya çıkan ve başta Leonardo Da Vinci, Cicero, Albert Einstein gibi tarihe yön vermiş dehalar tarafından çalışmalarına yardımcı olması için kullanılan bir tekniktir. İlk olarak 2500 yıl önce Antik Yunan’da ortaya çıktığı düşünülse de bu tekniği en etkili kullanan isim biraz önce de bahsettiğimiz Leonardo Da Vinci’dir. Ve bu nedenledir ki zihin sarayı tekniği bazı kaynaklarda Da Vinci metodu olarak bile geçer. Da Vinci bu tekniği zamanının ötesindeki icatlarına ilham kaynağı olan görüntüleri hafızasına kazımak ve icatlarını yapmadan önce kafasında denemek için kullanmıştır. Zihin sarayı Sherlock Holmes, The Mentalist, Hannibal gibi pek çok dizi de yer etmiş, dizilerde karakterler tarafından pek çok kez kullanıldığı görülmüştür.

Da vinci Metodu
Da vinci Metodu

Peki nedir bu zihin sarayı? Nasıl kullanılır? Zihin sarayı yukarıda da bahsettiğimiz gibi çağrışım ve görselleştirme tekniğine dayalı bir hafıza metodudur. Bu tekniği kullanabilmek için öncelikle yapmanız gereken kendinize zihninizde bir saray oluşturmak. Bu saray çok iyi bildiğiniz gerçek hayatta çokça kullandığınız odanız, ofisiniz gibi bir yer olabilir. Ya da tamamen kendi zihninizde yarattığınız detaylı, hayali bir mekan da olabilir. En önemli kısım sarayınızın her noktasını, her odasını, içerisinde bulunan her parça eşyayı çok iyi ezberlemeniz gerekmektedir. Aslında bunu yapmam düşündüğünüzden daha kolay. Sarayınızı belirledikten sonra her gece uykuya dalmadan önce sarayınızda ufak gezintiler yapmak, her odasına girip, her eşyasına tek tek bakmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Şimdi sarayımızı oluşturduğumuza göre sıra uygulamaya geldi. Öğrenmek istediğiniz ya da unutmak istemediğiniz bilgileri zihin sarayınızdaki bir eşyayla eşleştirmelisiniz. Mesela bir alış veriş listesi yaptınız ve bunu ezberlemek istiyorsunuz.

Listemiz:

Domates

Salatalık

Peynir

Zeytin

Çamaşır suyu

Ve sarayınız da eviniz olsun.Tek yapmanız gereken şey listedekileri sarayınızda bulunan bir eşyayla eşleştirmek. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta bu eşleştirmeleri yaparken listedeki her ögeyi ve eşleştirdiğiniz eşyayı iyice düşünmek ve beş duyu organıyla da algılamaya çalışmak. Yani domatesle şemsiyeyi eşleştirirken domatesin kokusunu, dokunulduğunda yarattığı hissi, tadı şemsiyenin rengi, boyu vs. gibi etkenler eşleştirmeyi yapmanızı kolaylaştırıp o listeyi o anlık değil hayatınız boyunca unutmamanızı sağlayacaktır. Ve unutulmamalıdır ki bu tekniği sadece basit bir alış veriş listesi için değil dersleriniz, işinizle alakalı önemli bilgiler, eşinizin ya da kız arkadaşınızın doğum günü, evlilik yıl dönümü, tanışma yıl dönümü…  Gibi hayati önem taşıyan bilgileri unutmamak için de kullanabilirsiniz. Eğer bu teknikte yeterince uzmanlaşırsanız kendi zihin sarayınızda gezintilere çıkıp daha önceden okuduğunuz bir kitabı tekrardan okuyabilir hatta orada yaşayabilirsiniz.

Bu konuda uzmanlaşana kadar çokça antrenman yapmayı, beyninizi zorlamayı ve zihin sarayınızda gezintiler yapmayı unutmayın.

Konu ile alakadar BBC’de yapılan video sunumunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir