Matematik Aşkı Başarıyı Getirdi ( Elvan Akın)

Matematik aşkı başarıyı getirdi

Türkiye’de üniversiteyi bitirdikten sonra lisansüstü eğitimine ABD’de devam eden Elvan Akın’ın matematik aşkı başarıyı getirdi. Missouri Üniversitesi’nin ilk kadın matematik profesörü olan Akın, bu alandaki çalışmalarıyla Paris’te sergiyle tanıtılan 28 bilim kadını arasına girdi

Türk profesör Elvan Akın, matematikte yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda adından söz ettiriyor. Diyarbakırlı bir ailenin dört çocuğundan biri olan Akın, hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra lisansüstü eğitim için gittiği ABD’de Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin (MST) ilk kadın matematik profesörü oldu.

İyi ders anlattığı için birçok ödüle layık görülen Akın, son olarak Paris’teki Palais Decouverte Science Müzesi’nde Fransız sanatçı Marie Helene Le Ny’nin 28 başarılı bilim kadınının çalışmalarını tanıttığı sergide yer aldı. Akın’a başarısının sırrını sorduk…

Çok iyi ders anlatıyor

MST’de 145 yıllık Matematik bölümünün ilk kadın profesörüsünüz, bu başarıya ulaşma hikâyenizi anlatabilir misiniz?

Matematiğe olan aşkımı ortaokul birinci sınıftaki matematik öğretmenime, bugünkü başarımı rahmetli babam Coşkun Zekan Akın’a ve hayatta olan annem Edibe Güler Akın’a borçluyum. Dershanede 2 yıl öğretmenlik yaptım. Ders anlatmak beni çok mutlu ederdi. MEB’in yurt dışı yüksek lisansüstü eğitimi için açtığı burs sınavını kazanmak hayatımın dönüm noktası oldu. 1996’da ABD’ye geldim. 2000’de University of Nebraska-Lincoln’da Profesör Allan Peterson danışmanlığında “Zaman Skalası Teorisi” konusunda doktoramı tamamladım. 2001’de yaptığım evlilik ABD’de geçireceğim uzun yılların başlangıcı oldu. 2002’de MST’de asistan profesör olarak akademik hayata başladım. Ders anlatmanın verdiği mutluluk devam ediyor olmalı ki iyi ders anlattığım için ödüller aldım. Eylül 2015’te MST’nin 1872’de kurulan Matematik bölümünün ilk kadın profesörü oldum.

Dünya, onu izliyor

Paris’teki başarılı bilim kadınlarının tanıtıldığı sergide yer alıyorsunuz. Bu sergiye nasıl seçildiniz?

Fransız sanatçı Marie Helene Le Ny, MST’ye gelerek bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanındaki kadınlarla röportaj yaparak, siyah beyaz fotoğraflarını çekti. Matematiğe olan katkımdan, kampüsteki aktif liderliğimden dolayı seçildim. Le Ny’nin amacı başarılı kadınların sesini, poster sergileriyle dünyaya duyurmak. Şu anki sergi, “Infinites Pluriellas” Paris de Palais Decouverte Science Müzesi’nde, 31 Ocak 2018’e kadar 28 başarılı kadının sesini dünyaya duyuruyor. 28 kadından biri olabilmenin mutluluğunu, onurunu ve heyecanını yaşıyorum.

Bundan sonraki hedefiniz ne?

Çalışma alanım “Diferensiyel, Fark ve Dinamik Denklemler”. Son yıllarda, genç matematikçilerle kendimi biyolojide matematiksel modellemenin içinde buldum. Çevre kirliliğinde faydası olduğuna inanılan bir toprak bakterisinin çoğalması üzerinde çalışma yaptık. Son 6 ay AIDS hastalığı üzerinde hastaları iyileştirme amacıyla matematiksel modelleme yapıyoruz. Yakında anne karnındaki bebeğin matematiksel büyümesini geliştirip down sendromunu engelleyebilir miyiz sorusuna cevap arayacağız.

‘Kadın akademisyenler asla vazgeçmesin’

21 yıldır akademisyenlik yapan Elvan Akın’ın kadın akademisyenlere tavsiyeleri şöyle: Dünyada nereye giderseniz gidin durum hep aynı. En son Türk Matematikçiler Derneği’nin 2 yıl önceki toplantısında istatistiksel verilere tanık oldum. Doktora bitimine kadar kadınların erkeklere oranla daha fazla ön planda olmalarına rağmen doktora sonrası kadınların rolünün azaldığı yetmiyormuş gibi sayılarının azaldığı da gözlenmekte. Kadın akademisyenlere ilk tavsiyem, hayatta her şey iyisiyle kötüsüyle insanoğlu için, iyileri yaşarken fırsatları değerlendirerek, kötüleri de öngörülerle avantaja dönüştürerek ideallerinden asla vazgeçmesinler.

İkincisi her bireyin kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini tavsiye ederim. Üçüncüsü, evlilik süreçlerinin hedeflerinin değişmesine engel olmasına izin vermesinler.

(Alıntı : Milliyet)

Değerli Üniversite Hocam M. Faysal Akın’ın Kız Kardeşi Sayın Elvan Akın hocama saygılarımı sunar ve başarılarının devamını dilerim. Sizin gibi kaliteli kişilikler var oldukça bizlerde örnek alıp heveslenmeye devam ediyoruz.

4 thoughts on “Matematik Aşkı Başarıyı Getirdi ( Elvan Akın)

    1. Asıl bizler teşekkür ederiz hocam. Böyle bildirimler yapmak süreklilik kazanır inşallah. Saygılar Faysal Hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir